Single post

Kıbrıs Donmuş Patates Üretimi

Kıbrıs donmuş patates

Kıbrıs Donmuş Patates Üretimi

Kıbrıs donmuş patates üretimi 150 dönüm arazı içerisinde yıllık ortalama 600 ton altın tohum spondo cinsi patatesle yapmaktayız. Bu üretimi yaparken yıllık belirli sayıda istihdam sağlamaktayız. Hasat edilen ürünler bölgenin yerel yönetimine bağlı olan patates boylama masalarında ayrıştırma yapılır. Ardından fabrikamıza taşınır. Şirketimiz her hasat döneminde bağlı bulunan bölgelerde mevcut kadrosu dışında ciddi miktarda dönemsel istihdam sağlamaktadır. Ürünlerimiz KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli denetlenip analiz sonuçlarından sonra üretime alınıyor.

Donmuş Patates Nasıl Kızartılır?

Donmuş patates ürününü kızartmak istediğinizde aklınızda iki soru oluyor. Çıkartıp direkt yağa atıp mı kızartmalıyız yoksa biraz beklemeli miyiz? Dondurucudaki patatesleri direkt yağa attığınızda yağın sıcaklık dengesini bozacağı ya da pişerken yağı patlatma riski olduğu için mutlaka dondurucudan çıkarıp biraz bekletmeniz. Tamamen çözünürse de ıslak bir şekilde kalacağı için yine yağı patlatabilir ve çok fazla yağ çekebilir. Bu yüzden buzluktan patatesleri çıkardıktan sonra bir süre (10-15 dakika) kızartma işlemine geçin.

Patates Çeşitleri

Donmuş patates çeşitleri olarak birden fazla çeşit mevcuttur. Bu çeşitler kesim şekline ve boyuna göre ayrılmaktadır. Örneğin Elma Dilim patates, Steak Kesim patates, Parmak Patates, Minik patates ve patates topları olarak değişebilmektedir. Tercihinize ve zevkinize göre tercih ettiğiniz Kıbrıs Evi donmuş patates ürününüzü keyifle tüketebilirsiniz.

Yorumunuz